pRÁVĚ VYSTAVUJEME – od 20.7.2020

TOMÁŠ JETELA JANUS

TOMÁŠ JETELA - JANUS

Termín vernisáže: 20.7. v 18.00
Výstava potrvá od 20. 7. 2020 do 13. 9. 2020

Tomáš Jetela (absolvoval AVU – 2005 – 2011 ateliér malířství u prof. Michaela Rittsteina a ateliér grafiky u Jiřího Lindovského) je výrazným a originálním představitelem nastupující generace českého figurálního malířství.

V roce 2008 byl na studijním pobytu na Universidad Complutense de Madrid ve Španělsku a ve stejném roce také získal ocenění Arte emocion.

Další významné ocenění získal v roce 2013, kdy se stal vítězem Ceny kritiky za mladou malbu.

Přes své mládí se jeho tvorba těší velkému zájmu a jeho dílo je již nyní zařazeno v mnoha významných sbírkách.

PETR KVÍČALA - GRAFFITI

Termín vernisáže: 25.5. v 18.00
Výstava trvala od 25. 5. 2020 do 19. 7. 2020

Petr Kvíčala se pohybuje na umělecké scéně kontinuálně od osmdesátých let, vystavoval a vystavuje v předních uměleckých institucích a galeriích, vytvořil nepřehlédnutelné množství realizací v architektuře, vede ateliér malby na brněnské FaVU, patří mu akademický titul profesor a své dosavadní „oeuvre“ shrnul (zatím) v dvojici tlustých katalogů.

Letos se dožil šedesátky, čímž se dostal na začátek životní etapy s epitetem „žijící klasik“. K jeho jubileu se rozhodla galerie MAGNA realizovat jeho výstavu pod názvem Graffiti.

Petr Kvíčala rozhodně není znám jako sprejer, chcete-li graffiťák, jak sugeruje titul výstavy, proto se zastavte zhlédnout, co si pro Vás autor i kurátor výstavy speciálně pro prostory naší galerie připravili.

V případě zájmu o díla autora nás můžete kontaktovat i po skončení výstavy.

Výstavy v roce 2019 a 2020

14. 1. – 10. 3. 2019 Otto Placht / GUERREROS

V galerii MAGNA se již podruhé představí významný český umělec, “malíř džungle” Otto Placht. Po naší výstavě jeho práci zhlédnou
také návštěvníci velkých výstav v Limě a v Havaně. Jeho “anatomičtí” bojovníci z džungle jsou jiným nahlédnutím do autorovy tvorby.

11. 3. – 21. 4. 2019 Jiří Surůvka / “Mým sběratelům”

Nejen v Ostravě známý výtvarník, performer a pedagog Jiří Surůvka poděkoval sběratelům. A to formou výstavy, kterou přivezl
do Bruselu a pak do ostravské galerie Magna.
Událost zdokumentovala Česká televize (link na reportáž naleznete na stránce Home v sekci Magna v médiích).

23. 4. – 2. 6. 2019 Petr Písařík / … byl jsem tady PISI

Autora, který na konci loňského roku realizoval velkolepou výstavu
v Galerii Rudolfinum v Praze asi není třeba představovat. Návštěvníci měli příležitost zhlédnout zajímavý autorsky pojatý „konvolut“ věcí připravených speciálně pro výstavu v galerii Magna. Instalaci výstavy navštívila Česká televize (link na reportáž naleznete na stránce Home v sekci Magna v médiích).

3. 6. – 14. 7. 2019 PASTA ONER / “PLAN B”

Průkopník českého graffiti a street artu, dnes malíř a tvůrce objektů, slaví letos 40. narozeniny několika výstavami v prestižních galeriích. Ta první proběhla v ostravské galerii MAGNA, kde představil plátna inspirovaná jeho streetartovou tvorbou, následovaly výstavy
v Alšově jihočeské galerii, účast na Letním výtvarném salonu v Praze
v galerii KODL, své dílo představil také v prestižní londýnské aukční síni Sotheby´s a svůj program ukončí v bratislavské Danubianě.

16 .9. – 20. 10. 2019 Vladimír Véla / MAGNA

Výstavu obrazů výrazného a oceňovaného představitele
české abstraktní figurální malby Vladimíra Vély.

21. 10. – 1. 12. 2019 Jiří David / Stíny -Giacomettiho

Výstava výrazné osobnosti české výtvarné scény
Jiřího Davida.

Jiří David je současný český malíř, fotograf a umělec.

Je spoluzakladatelem umělecké skupiny Tvrdohlaví,
která vznikla v roce 1987.

Událost natočila Česká televize (link na reportáž naleznete na stránce Home v sekci Magna v médiích).

 

9. 12. – 12. 1. 2020 Miloslav Moucha / Duch lesa

Výstava výrazného představitele české i francouzské výtvarné scény Miloslava Mouchy – Duch lesa.

MILOSLAV MOUCHA (* 1942) je český umělec, který se paradoxně proslavil především v zahraničí. Je autodidakt hrdě se hlásící k této skutečnosti.

V roce 1968 emigroval do Francie a o šest let později v roce 1974 byl jmenován profesorem na École des Beaux Arts Besancon. Od roku 1990 žije a tvoří střídavě ve Francii a České republice. Na počátku jeho tvorby jsou preislerovské krajiny, poté jej zaujal koncept, který nahlédl po čase překonaným a dostal se „zpět“ ke klasické malbě. Těžištěm nejnovější tvorby jsou velkoformátové senzuální krajiny pohybující se mezi abstrakcí a skutečností, respektive vnitřní skutečností Šímovské tradice, s Mouchovským odvážným, citlivým a promyšleným užitím barvy.

20. 1. – 15. 3. 2020 Ivan Bukovský / Svědkové a proroci

IVAN BUKOVSKÝ (* 1949) je jedním z nejvýraznějších představitelů české “Nové figurace”, který získal mnohá (i mezinárodní) ocenění
a je zastoupen ve významných českých i zahraničních veřejných i soukromých sbírkách.

Naše výstava navazovala na jeho výstavu na Bratislavském hradě, která proběhla na přelomu roku a byla realizována v návaznosti na jím získané prestižní slovenské kulturní ocenění IKS (Identifikačný kód Slovenska). Na této výstavě byla jeho tvorba zastoupena částečně také cyklem “Svědkové a proroci”, kterou jsme v její plné šíři (jíž bratislavští návštěvníci nemohli zhlédnout) představili v naší galerii.

 

17. 3. – 24. 5. 2020 Evžen Šimera /
Vše co vidíme je již minulost, stále jsme trochu pozadu

Na této výstavě byl po delší době v Ostravě k vidění průřez autorovými experimentálními přístupy v malbě. Diváci tak mohli vidět v Ostravě poprvé vystavené práce z Šimerovy disertační série Duch látky, kdy se věnoval zachycování instantně proměněného skupenství barvy jejíž výsledkem byly pigmentové práce na papíře a série fotografií. Kromě již klasických geometrických variací na téma stékající barvy, kdy se autor pomocí své metody snaží o kontrolované stékání naředěné barvy po plátně, bylo představeno několik obrazů z nejnovější série, která je pevně postavena na tématu udržitelnosti, ekologie a poprvé tak autor svým obrazům dává do jisté míry aktivistické názvy. Celkově se tak výstava snažila divákům představit metody práce, které pozoruhodně propojují konceptuální přístup rehabilitované malby v “nultých letech” 21. století s novým materialismem současnosti.

ADRESA

Galerie MAGNA, z. s.
Bieblova 3
702 00 Ostrava

OTEVÍRACÍ HODINY

Úterý – Čtvrtek:    10:00 – 12:00
                                14:00 – 17:00
Pátek:                     10:00 – 12:00

… nebo po telefonické dohodě 
na tel. 774 276 848

CHCI ZASÍLAT
POZVÁNKY NA VERNISÁŽE